Історія бібліотеки

Історія бібліотеки села Хорлупи

Заснована бібліотека в с. Хорлупи була в 1947р. в приміщенні контори колгоспу. Зав.бібліотекою працювала Вітковська Степанида. Книг було небагато.
      В центрі села Хорлупи над дорогою, що проходить від містечка (районного центру) Олика в сторону м. Луцька до с. Гараджа був ,як на ту пору, побудований добротний будинок збільшеної планіровки. Побудував його з дерева місцевий житель польського походження .  В селі власника даного будинку називали Кухоном, працював він сільським ковалем. Під час війни в 1943 р. дана сім'я в цілому складі виїхала до Польщі і будинок залишився безгосподарним. А на початку лютого 1944 р. село було звільнено від німецьких окупантів і місцева влада використала цей будинок для доброї справи: ліве крило , де було три кімнати під бібліотеку , а праве, де був читальний зал - під школу і клуб. Раніше в цьому залі свою роботу проводила громадська організація Просвіта, яка була утворена в селі ще за часів Польщі.

 Першим завідувачем бібліотеки , а заодно і клубу, в 1952р. був Перевезенцев Олексій, родом із східних областей, достроково звільнений із армії і став жителем с. Хорлупи.
       Умови праці були непрості. Найголовніші з них - це те, що приміщення в холодний період року не опалювалось, при низькій температурі замерзав не тільки бібліотекар, а й чорнило в чорнильниці. А щоб це не повторилось, то працівники культури змушені були їздити в ліс, заготовляти дрова, потім організовувати їх порубку, а потім натопити грубку.
          Пізніше завідувачем бібліотеки працював Чернацький Іван Гавлилович.


  
   Книжковий фонд збільшувався і всі полиці були заповнені книгами для дорослих і дітей. В обов'язки працівника входило не тільки видати і прийняти книгу, а щей доставити її до активного читача, який з тих чи інших причин не може постійно відвідати бібліотеку. А ще ж були хутори , де теж, жили люди і також хотіли читати хорошу книгу чи газету. Бібліотека виписувала такі періодичні видання як "Известия", "Правда","Радянська Волинь", та районна "Прапор Перемоги". 70% жителів села були читачами бібліотеки.
     Настанови по роботі бібліотечні працівники одержували в основному на нарадах і семінарах в райцентрі Олика, куди 11 км.з с. Хорлупи, назад добирались пішки. Рідко коли щастило пару кілометрів під'їхати якоюсь попутною підводою.
     Робота працівників культури проводилась постійно під опікою і наглядом секретаря партійної орнізації та голова сільської ради. Як правило, вони входили в склад жіночої ради, обрядової комісії, очолювали випуск стінних газет, " боєвих листків", працювали агітаторами, були серед людей на виробництві, проводити бесіди, організовували соціалістичне змагання, писали лозунги. Ще й нині на стінах будинків в окремих селах знати слова на кшталт:"Хай живе Радянська влада"! і інші.
    Також завідувачем бібліотеки був Максименко інвалід на протезі. Він проводив бесіду для людей, які працювали на збиреженні жита за допомогою навпроти бібліотеки. Максименко розгортає газету і читає. Провівши таку бусіду він йде до бібліотеки і сміється. На запитання - Чому сміється ?-Відповідає:" Я читаю , а він косе, я читаю а він косе".
    Ще пізніше зав. бібліотекою працювала Роговська Віра Василівна.
    Від Роговської Віри Василівни в 1956 році прийняла бібліотеку Чернацька Галина Гаврилівна. Вона працювала до 1958 року.


                          У 1959 році прийняла бібліотеку Збагерська Софія Павлівна.


   В бібліотеці нараховувалось 780 читачів . Книг в бібліотеці  було багато, виписувались періодичні видання і пропрацювала Збагерська Софія Павлівна до 1968 року в бібліотеці.
      У 1969 році бібліотека переїхала в нове приміщення спеціально збудоване для бібліотеки. Бібліотеку прийняла Мельник Марія Іванівна.
      У 1971 році прийняла бібліотеку Данилевич Олександра Йосипівна жителька села Покащів.
                                           

    В приміщенні бібліотеки було 3 кімнати :дитяча, доросла і Ленінська. В бібліотеці нараховувалось 780 читачів , з них 100 дітей. Книжковий фонд становив 8994 примірників книг. Газет і журналів було 20 примірників.
   Поповнювався книжковий фонд з біблеоколектора з м. Луцьк. Відправляли на кожну бібліотеку на пошту і бібліотекар забирала.
   Такаж на книжковий фонд виділяли кошти з колгоспу . Літератури надходило багато, десь 300 примірників на рік.
    Вся робота бібліотеки була спрямована на пропаганду творів класиків марксизму-ленінізму, Матеріалів  чергових партійних з'їздів КПРС, постанов і пленумів ЦК КПРС, літератури і періодики на теми патріотично-національного виховання , атеїзму  та сільськогосподарську тематику.
    Під час весняно - польових робіт, жнив та осінньо - польових робіт проводилась певна робота (читки, бесіди, лекції) на току, в полі, червоних кутках , тракторній бригаді та на фермі.
     Разам із завклубом і пропагандистами випускали " блискавки", календарі трудової слави. Щомісячно випускали газети " Колос" і "Тваринник".
  

В 1972 році бібліотеку перенесли знову в приміщення старої школи, де було проведено капітальний ремонт, а приміщення бібліотеки передали під житвовий  будинок . Тут також знаходився і клуб.


 В йьому приміщенні було також три кімнати . Кімната для дорослих , кімната для дітей і великий читальний зал. Було оформлено багато книжкових виставок в читальному залі  і в дитячій кімнаті. Тут бібліотека пробула до 1989 року.
    Під час декретної  відпуски бібліотекаря  вже Олімпіюк Осександри Йосипівни її підміняла Свидина Наталія Ростиславівна ( нині вона працює методистом Ківерцівської ЦБС Мілінчук Наталія Ростиславівна). Вона пропрацювала 2 роки з 1979 року по 1981 рік.

 В 1989 році збудували новий двоповерховий Будинок Культури, що знаходиться біля обеліска Слави і школи.
    На другому поверсі знаходилась бібліотека. Тут було дві просторих великих кімнат. Одна для дітей із читальним залом, друга для дорослих. В читальному залі був постелений паркет.

     Тут бібліотека була до 1996 року. В зв'язку з розпадом СРСР все почало занепадати. Приміщення не отоплювалось, штукатурка пооблітала, книги почали псуватись.
       В цей час бібліотеки перевели на 0,25 ставки і то зарплата виплачувалась невчасно. Але бібліотеку старалися тримати в хорошому стані. Бібліотекар повинна була і сама прибирати,  тому що техпрацівницю скоротили і продовжувати працювати як на повну ставку.
  Книжковий фонд майже не поповнювався, і зав бібліотекою Олімпіюк Олександра Йосипівна почала шукати приміщення , щоб зберешти книги. І так в цьому році перенесли в Хорлупівську загальноосвітню школу  І-ІІ ст.


     Бібліотека була розміщена на другому поверсі в двох кімнатах. Перша була дитяча і читальний зал. Друга кімната для дорослих. Але тут було незручно для читачів.
    І коли зробили в 2008 році капітальний ремонт в адмінбудинку, де розміщена була колись контора колгоспу, бібліотеку перенесли в колишній парткабінет. 
    

    Тут бібліотека отримала дві кімнати, одна для книгосховища і просто кімната з читальним залом і книгами для дітей і дорослих.
    В 2008 році  після 39 років пропрацьованих в бібліотеці Олімпіюк Олександри Йосипівни бібліотеку прийняла її дочка Клінова Світлана Володимирівна.
    
    В бібліотеці нараховується 502 користувачів з них 62 дітей. Книжковий фонд становить 6396 примірників. Бібліотека спрямовує свою роботу на висвітлення суспільно - політичного життя країни; області, району, села, історії України; козацтва, Великої Вітчизняної війни, відродження національної культури , народних традицій, звичаїв, обрядів; правових знань, екології; виробничому процесу; засобами книг і періодики, виховувати у дітей інтерес до знань, навчання, профорієнтації, краєзнавства; розвивати кмітливість, активність, самостійність мислення, потреб у читанні; висвітлення кращої української книги та української мови, відзначити пам'ятні  та знаменні дати, ювілеї письменників, поетів, видатних людей, митців України.
     В бібліотеці оформлено книжкові виставки :" Живописна, солов'їна в моїм серці Україна" , "Волинь - земля батьків священна", "Тобі, господар землі". Розкритий дитячий книжковий фонд різними тематичними поличками. 
    Бібліотека займається  краєзнавчою роботою, склала історію села Хорлупи, та історію бібліотеки с. Хорлупи. Оформила папку газетних матеріалів про село.
  Бібліотека проводить разом із школою різні масові заходи: літературні і тематичні вечори , обговорення книг, усні журнали, бесіди, літературні години і вікторини.

    Поповнюється книжковий фонд з Ківерцівської ЦБС за рахунок спонсорських коштів та подарованих читачами.
     У 2009 році в бібліотеці був проведений районний семінар бібліотекарів.


    Також в бібліотеці є комп'ютер, що полегшує роботу бібліотеки. 
    На даний час бібліотека працює над впровадженням нових форм і методів роботи з читачами.

Історію бібліотеки підготували: Олімпіюк Олександра Йосипівна ,  Клінова Світлана Володимирівна та Чернацький Іван Гаврилович.